ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Ełku
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: wniosek o zobowiązanie do leczeniaDrukuj informacjęSprawa: wniosek o zobowiązanie do leczenia

Szczegóły informacji

wniosek o zobowiązanie do leczenia

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Wydział Polityki Społecznej

Ogłoszono dnia: 2017-10-17 15:29:20

Termin załatwienia

wnioski przyjmowane są przez cały rok

Osoba kontaktowa

Anna Wielgat

Miejsce załatwienia

ul. Marsz. J. Piłsudskiego 2, II piętro pok. 14, 15, 16.

Telefon kontaktowy

877326266

Adres e-mail

an.wielgat@um.elk.pl

Sposób załatwienia

1. Warunkiem uruchomienia procedury jest złożenie wniosku (wzór w załączeniu) przez dowolną osobę lub instytucję, w Wydziale Polityki Społecznej Urzędu Miasta Ełk do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Wniosek może złożyć dowolna osoba (członek rodziny, sąsiad, daleki krewny itp.) lub instytucja (zakład pracy, pomoc społeczna, Policja, Prokuratura), która wie o osobie nadużywającej alkoholu i powodującej rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylającej się od pracy albo systematycznie zakłócającej spokój lub porządek publiczny (art. 24 ustawy o wychowaniu w trzeźwości  i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).
2. Po rozpatrzeniu wniosku pod względem formalno – prawnym następuje:
- wezwanie na rozmowę motywacyjną
- skierowanie osoby na badanie przez biegłych (psycholog i psychiatra), w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.
3. przygotowanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym wraz z opinią wydaną przez biegłego (do dokumentacji należą m.in.: opinie wydane przez biegłych, protokoły z rozmów z osobami zgłaszającymi do komisji przypadek nadużywania alkoholu i osobą uzależnioną od alkoholu, policji)
Jeśli osoba wezwana nie zgłosi się na badanie przez biegłych (wezwanie wysyłane listem poleconym, potwierdzenie odbioru, dwukrotnie awizowane przez Pocztę) bądź nie zgodzi się na leczenie dobrowolnie, następuje skierowanie wniosku do sądu rejonowego o doprowadzenie przez policję na badanie przez biegłych (psycholog i psychiatra), w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.
4. O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, w postępowaniu nieprocesowym.
 

Miejsce odbioru

ul. Marsz. J. Piłsudskiego 2, II piętro pok. 14, 15, 16.

Wymagane Dokumenty

Wniosek o zobowiązanie do leczenia odwykowego

Uwagi


 

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26 października 1982 o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2018 r.poz. 2137,2244 z późn. zm.)

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony