ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Ełku
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Fundusz AlimentacyjnyDrukuj informacjęSprawa: Fundusz Alimentacyjny

Szczegóły informacji

Fundusz Alimentacyjny

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Wydział Świadczeń

Ogłoszono dnia: 2008-09-15 11:34:02

Termin załatwienia

Wydanie decyzji w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Osoba kontaktowa

Anna Nowicka- kierownik Referatu Funduszu Alimentacyjnego przy Urzędzie Miasta w Ełku, Joanna Romankiewicz - inspektor Referatu Funduszu Alimentacyjnego, Katarzyna Kaczyńska- specjalista Referatu Funduszu Alimentacyjnego, Anna Sitkowska - pomoc administracyjna Referatu Funduszu Alimentacyjnego, Ewa Kicelman - pomoc administracyjna Referatu Funduszu Alimentacyjnego .

Miejsce załatwienia

Urząd Miasta Ełku
Referat  Funduszu Alimentacyjnego
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 6
19-300 Ełk

Telefon kontaktowy

(87) 73 26 149 - Pani Anna Nowicka - kierownik Referatu Funduszu Alimentacyjnego , (87) 73 26 107 - pracownicy Referatu Funduszu Alimentacyjnego

Sposób załatwienia

Wydanie decyzji.

Miejsce odbioru

Dostarczenie decyzji przez gońca Urzędu Miasta na wskazany przez wnioskodawcę adres lub wysłanie decyzji za pośrednictwem poczty.

 

Wymagane Dokumenty

Do wniosku należy dołączyć odpowiednio:
1) zaświadczenia wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c i 30 e ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), każdego członka rodziny, zawierające informacje o wysokości:
a) dochodu,
b)składek na ubezpieczenia społeczne odliczonych od dochodu,
c) należnego podatku

(wzór zaświadczenia znajduje się w dolnej części strony - załączniki),
2) zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów ;

3) inne zaświadczenia lub oświadczenia oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia, w tym:
a) dokument stwierdzający wiek osoby uprawnionej,
b) zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne albo oświadczenie stwierdzające bezskuteczność egzekucji,
c) orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
d) odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem,
e) orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dla osoby uprawnionej,
f) zaświadczenie albo oświadczenie o uczęszczaniu osoby uprawnionej do szkoły lub szkoły wyższej,
g) informacje właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności w szczególności w związku z:
— brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub
— brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą
h) zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składek na ibezpieczenie zdrowotne.
 
Ponadto do wniosku należy dołączyć:
a) oświadczenia członków rodziny  rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiaganych przez osoby fizyczne o dochodzie osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy ; (wzór oświadczenia znajduje się w dolnej części strony - załączniki)
 
b) oświadczenia członków rodziny o dochodzie  niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy; (wzór oświadczenia znajduje się w dolnej części strony - załączniki).

Osoba składająca wniosek  o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego składa oświadczenie o których mowa w pkt.1, 2, 3 lit. b, 3 lit. f pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli nastepujacej treści: " Jestem świadomy odpowiedzialności  karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".  

Ponadto:

- oświadczenie wnioskodawcy o przekazaniu organowi egzekucyjnemu wszelkich znanych mu informacji niezbędnych do prowadzenia postepowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu,
- oświadczenie wnioskodawcy o miejscu zamieszkania, wieku, zatrudnieniu i sytuacji ekonomicznej osób zobowiązanych względem osoby uprawnionej do alimentacji 

składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i
składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli nastepujacej treści: "Jestem świadomy odpowiedzialności  karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". 

Czas realizacji

Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się na okres świadczeniowy począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek do organu właściwego wierzyciela, nie wcześniej niż od początku okresu świadczeniowego do końca tego okresu.

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października. 
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia na nowy okres świadczeniowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 30 listopada.

Opłaty

Nie dotyczy.

Tryb odwoławczy

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie za pośrednictwem  Referatu Funduszu Alimentacyjnego przy Urzędzie Miasta w Ełku.

Uwagi

FUNDUSZ ALIMENTACYJNY 
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej do alimentów na podstawie tytułu wykonawczego, w przypadku bezskuteczności egzekucji, do ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności — bezterminowo. 
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 725 zł.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł.

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeżeli osoba uprawniona:
1) została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w rodzinie zastępczej;
2) zawarła związek małżeński.
Postępowanie w sprawie o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie prawa do świadczeń, który należy złożyć w Referacie Funduszu Alimentacyjnego przy Urzędzie Miasta w Ełku. (Wzór wniosku o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego znajduje się w dolnej części strony - załączniki)

W przypadku gdy członek rodziny osiąga dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, oblicza się według wzoru:

S = Sp (P-Sus)

gdzie znaczenie poszczególnych symboli jest następujące:

S -       składka na ubezpieczenie zdrowotne wyrażona w złotych,
Sp -     stopa procentowa składki na ubezpieczenie zdrowotne,
P -       przychód wyrażony w złotych,
Sus -    składka na ubezpieczenie społeczne wyrażona w złotych.
W przypadku gdy małżonek rodzica osoby, na którą jest składany wniosek zaginął, do wniosku dołącza się zaświadczenie właściwej jednostki Policji o przyjęciu zgłoszenia zaginięcia małżonka, a w przypadku cudzoziemców, właściwej instytucji.

Ustalając dochód rodziny nie uwzględnia się dochodu uzyskiwanego przez zaginionego małżonka, a ustalając dochód w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie uwzględnia się tego małżonka.
UWAGA !!!

W przypadku wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny, uzyskania lub utraty dochodu albo innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego osoba uprawniona albo jej przedstawiciel ustawowy, którzy złożyli wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu są zobowiązani do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia.

 UWAGA!

Nienależnie pobrane świadczenie oznacza to między innymi świadczenie z funduszu alimentacyjnego wypłacone, w przypadku gdy osoba uprawniona w okresie ich pobierania otrzymała alimenty.

W przypadku gdy członek rodziny osoby uprawnionej do świadczeń z funduszu alimentacyjnego przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy  o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, organ właściwy wierzyciela przekazuje wniosek wraz z dokumentami do marszałka województwa.

Podstawa prawna

Zasady przyznawania świadczeń z funduszu alimentacyjnego reguluje:
-Ustawa z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ( Dz. U. z 2009r. Nr 1, poz. 7 z późn. zm.),
- Art. 86 ustawy z dnia 25 marca 2011 roku o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców ( Dz. U. Nr 106, poz. 622)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lipca 2010 roku w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego (Dz. U  Nr 123, poz. 836).
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 kwietnia 2008r. w sprawie wzoru kwestionariusza wywiadu alimentacyjnego oraz wzoru oświadczenia majątkowego dłużnika alimentacyjnego ( Dz. U. Nr 78, poz. 469).
« powrót do poprzedniej strony