ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Ełku
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: WYBORY - PEŁNOMOCNICTWO DO GŁOSOWANIADrukuj informacjęSprawa: WYBORY - PEŁNOMOCNICTWO DO GŁOSOWANIA

Szczegóły informacji

WYBORY - PEŁNOMOCNICTWO DO GŁOSOWANIA

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.

Wydział: Wydział Organizacyjny - Referat Spraw Obywatelskich

Ogłoszono dnia: 2010-04-28 10:43:50

Termin załatwienia

Bezzwłocznie

Osoba kontaktowa

Joanna Omilian, Alicja Aleksiejczuk

Miejsce załatwienia

Urząd Miasta  Ełku
ul. Marsz.J. Piłsudskiego 6
19 - 300 Ełk
w godzinach pracy Urzędu :
poniedziałek od 8:00 do 16:00
wtorek, środa, czwartek i piątek 7:30 do 15:30

Telefon kontaktowy

87 732 61 41 ; 87 732 61 01; 87 732 61 00

Sposób załatwienia

Prawo do ustanowienia pełnomocnika do głosowania mają:
- wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności , a także posiadający  orzeczenie organu rentowego o:
 1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art.12 ust.2 i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych:
 2) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art.13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1;
 3) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust 2 ustawy wymienionej w pkt 1;
 4) orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów;
 5) orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidów;
a także osoby o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny , oraz

- wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat.
 
Pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców Miasta Ełku lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania udzielającego pełnomocnictwo, a także mąż zaufania, obserwator społeczny jak również osoba kandydująca .
Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby lub dwóch osób jeżeli co najmniej jedną z nich jest  wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.
Akt pełnomocnictwa sporządza się na wniosek wyborcy. Termin złożenia wniosku o sporządzenie pełnomocnictwa w I turze wyborów upływa w dniu  19 czerwca  2020 r. termin złożenia wniosku w ponownym głosowaniu termin ten upływa w dniu         3 lipca  2020 r.

Do wniosku dołącza się:
- pisemną zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem zawierającą jej nazwisko, imiona oraz adres zamieszkania, a także nazwisko i imiona osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;
- w przypadku osób niepełnosprawnych: kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;
Akt pełnomocnictwa do głosowania jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy udzielającego pełnomocnictwa lub jeżeli wyborca zwróci się o to we wniosku: w innym miejscu na terenie Miasta Ełku.
Jeżeli wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania nie spełnia ustawowych warunków wyborca jest wzywany, w terminie 3 dni od doręczenia wezwania, do usunięcia wad wniosku. Jeżeli wad nie można usunąć albo nie zostały usunięte w terminie następuje odmowa sporządzenia aktu, która jest sporządzana na piśmie i doręczona wraz z uzasadnieniem wyborcy.
Wyborca ma prawo cofnięcia pełnomocnictwa do głosowania poprzez oświadczenie złożone w tut. Urzędzie najpóźniej 2 dnia przed dniem wyborów lub w dniu wyborów doręczenie oświadczenia właściwej komisji obwodowej.
Pełnomocnictwo wygasa z mocy prawa w przypadku:
- śmierci albo utraty prawa wybierania przez udzielającego pełnomocnictwa lub pełnomocnika;
- wykreślenia z rejestru wyborców Miasta Ełku pełnomocnika;
- wejście pełnomocnika w skład obwodowej komisji wyborczej właściwej dla miejsca zamieszkania wyborcy lub zostanie mężem zaufania;
- wcześniejszego osobistego zagłosowania przez udzielającego pełnomocnictwa.
Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa może głosować osobiście w lokalu wyborczym, pod warunkiem, że wcześniej nie oddał głosu jego pełnomocnik.
Głosowanie osobiste przez wyborcę powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa.

Miejsce odbioru

Urząd Miasta Ełku


ul. Marsz. J. Piłsudskiego 6

Wymagane Dokumenty

- wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa
- zgoda na przyjęcie pełnomocnictwa do głosowania
- w przypadku osób niepełnosprawnych: kopię aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;
 

Opłaty

Czynności nie podlegają opłacie skarbowej.

Tryb odwoławczy

Brak

Uwagi

Pełnomocnictwa do głosowania można udzielić bez stawiennictwa w Urzędzie Miasta w Ełku.
Akt ten spisuje się w domu osoby niepełnosprawnej lub starszej przed upoważnionym pracownikiem urzędu.

Podstawa prawna

Podstawa prawna
  • Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (t.j. Dz.U. z 2019 r. Poz. 684),
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 lipca 2011 r. w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania wyborach: do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej,  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (t.j. Dz.U. z 2015 r. Poz. 1724);
  • Postanowienie Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 3 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz.998).

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony