ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Ełku
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Ekran szczegółów informacji - sprawa

Pobierz dane XMLSprawa: Zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjneDrukuj informacjęSprawa: Zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne

Szczegóły informacji

Zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne

Wydział: Wydział Świadczeń

Ogłoszono dnia: 2008-09-19 10:28:24

Termin załatwienia

Wydanie decyzji w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku.

Osoba kontaktowa

Joanna Rafałowska- Naczelnik Wydziału Świadczeń, Anna Nowicka - Zastępca Naczelnika Wydziału Świadczeń, Izabela Żywno, Emilia Kryspin, Katarzyna Kaczyńska, Karol Jakubowski, Ewelina Polak, Patrycja Kucharska, Anna Kapla, Agnieszka Barszczewska, Małgorzata Mościcka

Miejsce załatwienia

Urząd Miasta
Wydział Świadczeń
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 6
19-300 Ełk

Telefon kontaktowy

87 73 26 150 - Naczelnik Wydziału, 87 73 26 148, 87 73 26 110, 87 73 26 146 87 73 26 147, 87 73 26 106, fax. 087 73 26 230

Sposób załatwienia

Wydanie decyzji

Miejsce odbioru

Dostarczenie decyzji przez gońca Urzędu Miasta na wskazany przez wnioskodawcę adres lub wysłanie decyzji za pośrednictwem poczty.
 

Wymagane Dokumenty

 
Do wniosku o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego należy dołączyć odpowiednio:
 
- upoważnienie pełnoletniej osoby niepełnosprawnej do złożenia wniosku o zasiłek pielęgnacyjny i pobierania w jej imieniu zasiłku pielęgnacyjnego.
- inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego ( w tym m.in. zaświadczenie osoby pełnoletniej z organu emerytalno - rentowego potwierdzające brak prawa do dodatku pielęgnacyjnego).  
Do wniosku o świadczenie pielęgnacyjne należy dołączyć:
- zaświadczenie lub oświadczenie placówki zapewniającej całodobową opiekę w przypadku umieszczenia w niej dziecka, o liczbie dni w tygodniu, w których korzysta w niej z całodobowej opieki, albo oświadczenie o niekorzystaniu przez więcej niż 5 dni w tygodniu z całodobowej opieki nad dzieckiem umieszczonym w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno - wychowawczym.
- oryginały dokumentów potwierdzających odbyty staż pracy osoby ubiegającej się o świadczenie pielęgnacyjne.
- inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Czas realizacji

Wydanie decyzji w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
 

Opłaty

Nie dotyczy.

Tryb odwoławczy

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie za pośrednictwem  Wydziału Świadczeń przy Urzędzie Miasta w Ełku.

Uwagi

 Zasiłek pielegnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
-osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
-osobie, która ukończyła 75 lat.
 
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.
 
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego od 01.11.2019r.  wynosi 215,84zł miesięcznie.
 
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. 
 Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom uprawnionym , jeżeli członkom rodziny przysługują za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tych osób , chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.
Postępowanie w sprawie o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. (wzór wniosku o zasiłek pielęgnacyjny znajduje się w dolnej części strony - załączniki)
 
Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje :
1) matce lub ojcu
2) opiekunowi faktycznemu dziecka
3) osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
4) innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ( Dz.U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosrawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rahabilitacji i edukacji.
1a Osobm innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
 1) rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
 2) nie ma innych osób spokrewnionych w pierwszym stopniu, są małoletnie lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
 3) nie ma osób o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. 
1b Świadczenie pielegnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała: nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej , jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia.
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi:
- od dnia 01 stycznia 2024r. do dnia 31 grudnia 2024r. 2988,00zł miesiecznie
 Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli:
1. osoba sprawująca opiekę 
a) ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno - rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego,  nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
b) ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego
2 Osoba wymagająca opieki: 
a) pozostaje w związku małżeńskim,
chyba, że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
b) została umieszczona w  rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, rodzinnym domu dziecka albo  w związku z koniecznością kształcenia , rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno- wychowawczym, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu.
3. Na  osobę wymagającą opieki inna osoba ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury.  w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury,
4. członek rodziny osoby sprawującej opiekę ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego. 
5. Na osobę wymagajacą opieki jest ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. 
6. Na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca , w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do zasiłku pielęgnacyjnego lub świadczenia pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin  ważności orzeczenia.
 
 Postępowanie w sprawie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego wszczyna się na podstawie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. (wzór wniosku o świadczenie pielęgnacyjne znajduje się w dolnej części strony - załączniki) 

Podstawa prawna

 
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2022r.,  poz.615)
- Ustawa z dnia 19 listopada 2009r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych ( Dz. U. z 2009r., Nr 219, poz. 1706)
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017r.  w sprawie sposobu  i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz. U. 2017r. poz.1466)
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018r., w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych ( Dz. U. z 2018, poz. 1497).
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2014r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2014r., poz. 559)
 

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Miasta w Ełku
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Izabela Żywno
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2008-09-15
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Joanna Rafałowska, Izabela Żywno
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2008-09-15 15:03:22
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Izabela Żywno
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2008-09-19 10:28:24
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Izabela Żywno
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2024-01-05 10:35:04
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
14603 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony