ˆ

Oferty Inwestycyjne

Szczegóły informacji

Oferta inwestycyjna

Data wprowadzenia informcji do BIP: 2016-02-18 10:53:39 Informacja ogłoszona dnia 2017-09-19 09:25:16 przez Paweł Górski

Akapit nr 1 - brak tytułu

Oferta inwestycyjna na mapie
 
1. O gminie
 
Ełk jest miastem położonym w województwie warmińsko – mazurskim w północno-wchodniej części Polski. Usytuowane jest na Pojezierzu Mazurskim w Krainie Wielkich Jezior. Zajmuje obszar około 2105 ha. Miasto rozciąga się nad Jeziorem Ełckim (400 ha) oraz Rzeką Ełk. Jest to trzecie co do wielkości miasto województwa, a także stolica subregionu mazurskiego.
Komunikacja drogowa i kolejowa
Ełk jest ważnym węzłem komunikacyjnym: drogowym i kolejowym. Ełk w skali makroregionu jest znaczącym drogowym węzłem komunikacyjnym. Przez miasto przebiegają drogi gminne, powiatowe i wojewódzkie (nr 656) oraz drogi krajowe: nr 16 do granicy z Litwą i droga krajowa nr 65 do granicy z Białorusią. Odległości z Ełku do najbliższych dużych miast: Warszawa (230 km), Białystok (108 km), Olsztyn (151 km), Kaliningrad (191 km), Wilno (256 km), Kowno (179 km), Mińsk (387 km).
Przez Ełk przebiegają następujące linie kolejowe: nr 38 Białystok-Bartoszyce, nr 41 Ełk-Olecko, nr 219 Ełk-Olsztyn, nr 223 Ełk-Czerwonka.
Via Baltica i Rail Baltica
Przez miasto będą przebiegały dwie nowobudowane trasy komunikacyjne: drogowa "Via Baltica" oraz kolejowa "Rail Baltica".
Linia kolejowa Rail Baltica wraz z połączeniem drogowym Via Baltica są elementami transeuropejskiego korytarza transportowego łączącymi Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn oraz Helsinki. Linia Rail Baltica przeznaczona jest przede wszystkim do tranzytowego ruchu międzypaństwowego. Dzięki niej zyskać mogą przede wszystkim węzły kolejowe - Białystok, Ełk, Suwałki. Trasa Rail Baltica przeprowadzona przez Subregion EGO jest niepowtarzalną szansą dla rozwoju Warmii i Mazur, a w szczególności wschodniej części województwa.
Via Baltica jako korytarz transportowy Warszawa – Budzisko, pełni rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. To fragment drogi międzynarodowej E67, częściowo zrealizowany jako droga eksperesowa z Warszawy do Tallinna biegnąca z Polski przez Litwę, Łotwę do Estonii. Częścią trasy Via Baltica będzie nowotworzona droga ekspresowa S-61, przebiegająca przez Ostrów Mazowiecka – Łomża – Ełk – Suwałki – Budzisko, która planowana jest do włączenia w ramach sieci TEN-T.
Przebieg trasy Rail Baltica przez Ełk jest ważnym rozwiązaniem w kwestii skomunikowania krajów nadbałtyckich z centralną Polską i resztą Europy. Rozwiązanie to ma możliwość znacznego polepszenia ich komunikacji z polskim wybrzeżem (Trójmiasto, inne polskie porty, północna część Niemiec) oraz w drugim kierunku – centralnej Polski z Litwą i Obwodem Kaliningradzkim.
Przejścia graniczne, porty lotnicze, porty morskie
Mocną stroną miasta jest również położenie na styku szlaków prowadzących do przejść granicznych Od granicy z Litwą Ełk dzieli ok. 90 km (przejścia w Budzisku i Ogrodnikach) , z Białorusią 139 km (przejście w Kuźnica Białostocka), natomiast z Rosją przejście w Gołdapii ok. 70 km i przejście w Bezledach 140 km.
Natomiast do najbliższych portów lotniczych: Szymany (130 km), Warszawa (230 km), Gdańsk (317 km), Wilno (256 km), Kowno (179 km), Kaliningrad (191 km). Do najbliższych portów morskich: Gdańsk (317 km), Gdynia (350 km), Kaliningrad (191 km), Kłajpeda (394 km).
 
2. Dlaczego warto u nas zainwestować
 
Ełk jest sześćdziesięciotysięczym miastem noszącym miano stolicy Mazur. Oprócz walorów krajobrazowych i wielu atrakcji turystycznych, sportowych i rekreacyjnych, Ełk ukierunkowany jest na dynamiczny rozwój gospodarczy oraz liczne innowacyjne przedsięwzięcia.
Miasto od wielu lat podejmuje działania w celu stworzenia korzystnych warunków do zakładania i prowadzenia tu własnego biznesu. W tym celu inwestorom polskim i zagranicznym oferuje nie tylko atrakcyjne tereny inwestycyjne, ale także np. ulgi podatkowe. Dobry klimat inwestycyjny sprawia, że inwestorzy rozwijają swoje przedsiębiorstwa wprowadzając na rynek m.in. nowoczesne technologie produkcyjne.
Na obszarze ok. 130 ha w Ełku działa Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna Podstrefa Ełk. W jej obrębie funkcjonuje Park Naukowo – Technologiczny. Zajmuje on teren 23 ha, z czego 21 ha stanowią w pełni wyposażone i uzbrojone grunty przeznaczone pod inwestycje.
Po 20 latach zarówno Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, jak i Podstrefa Ełk stały się nowoczesnymi dzielnicami przemysłowymi, w których działalność produkcyjną lub usługową prowadzą przedsiębiorcy z różnych branży: od budowlanej, przez meblarską, przemysłową aż do spożywczej.
 
3. Informacje o wsparciu dla inwestorów
 
Park Naukowo – Technologiczny pomaga nowym, innowacyjnym firmom w osiągnięciu zdolności do samodzielnego funkcjonowania na rynku, a także wspiera procesy technologiczne. W tym celu oferuje m.in. Inkubator Przedsiębioczości, Inkubator Technologiczny oraz platformy startowe. 
Park Naukowo-Technologiczny w Ełku świadczy następujące usługi dla firm:
 • Koordynacja procedur inwestycyjnych w urzędach i instytucjach, 
 • Przygotowywanie ofert, raportów, analiz i opracowań dotyczących rynku pracy, dostępnych nieruchomości, zasad prowadzenia działalności gospodarczej oraz innych informacji przydatnych w procesie inwestycyjnym, 
 • Organizacja spotkań inwestorów z władzami regionalnymi i gminnymi, 
 • Organizacja spotkań biznesowych, 
 • Udzielanie informacji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej na terenie – Polski (zakładanie firmy system podatkowy, prawo lokalne), 
 • Gromadzenie informacji dotyczących potencjalnych form pomocy publicznej dla inwestorów  (fundusze UE, granty), 
 • Promocji gospodarczej przedsiębiorstwa – materiały promocyjne, koordynacja współpracy międzynarodowej w zakresie promocji gospodarczej, prowadzenie kampanii promocyjnych w Polsce i za granicą), organizacja misji gospodarczych z udziałem przedsiębiorstwa. 

 • Zakres oferowanego wsparcia dla firm obejmuje:
 • Szkolenia, warsztaty, konferencje, 
 • Bazę kontaktów, 
 • Doradztwo w zakresie:  własności patentowej i intelektualnej, 
 • Planowania strategicznego, 
 • Zarządzania produktem innowacyjnym, 
 • Wdrażania nowych usług i produktów, 
 • Pozyskiwania zewnętrznego finansowania projektów, 
 • Ocena potencjału rynkowego przedsięwzięcia, 
 • Doradztwo w zakresie przygotowania biznes planu.
   
 
5. Kontakt
 
Urząd Miasta Ełku
ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 4
19-300 Ełk
 
Marta Herbszt - Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami
pokój 236, tel. 87 732 62 36, e-mail:
 
Tomasz Szymański - Kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami
 
pokój 234, tel. 87 732 61 55, e-mail:
 

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację: Urząd Miasta w Ełku
Osoba, która wytworzyla informację: Paweł Górski Data wytworzenia informacji: 2016-02-18 00:00:00
Osoba, która odpowiada za treść: Paweł Górski Data wprowadzenia do BIP 2016-02-18 10:53:39
Wprowadził informację do BIP: Paweł Górski Data udostępnienia informacji: 2017-09-19 09:25:16
Osoba, która zmieniła informację: Paweł Górski Data ostatniej zmiany: 2018-01-08 12:57:59
Artykuł był wyświetlony: 4102 raz(y)

Nagłówek strony

 • BIP
 • Godło RP
herb

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Miasta Ełku